Downloads

Presse Stavebnictví a interiér 3/2018 PDF, 358 kb   download  
 
 

Schránka (0)

 
 

Reference a Press

 
 
 

Originální podlaha ARTURO ve školicím středisku VEGA

  • Druh výstavby: Společenská výstavba
  • Téma: Arturo
  • Prováděné práce: Průmyslové lité podlahy
  • Značka: Arturo
  • PSČ obce: 50003 Hradec Králové
  • Země: Česká republika

Originální podlaha ARTURO ve školicím centru

ARTURO je značka epoxidových a polyuretanových litých a průmyslových podlah a už v samotném názvu je obsaženo umění  (ART = umění). ARTURO umožňuje vytváření tzv. Floorstylingu, což je moderní a kreativní design na podlahách. Je odolná mechanickým a chemickým vlivům, časem nežloutne (díky UV odolnosti) a navíc má velmi dobré akustické vlastnosti.

To vše jsme věděli, když jsem o lité podlaze ARTURO několikrát psali a jeli se podívat na pár předváděcích akcí. Nebylo tedy problém tuto podlahu doporučovat jiným. A když jsme řešili podlahu ve svém vlastním školicím centru (určeno je především pro architekty a projektanty) volba byla jasná – ARTURO.

Přípravy

Trvalo však více než dva roky, než k samotné realizaci podlahy došlo. Proč? Koupili jsme dům, který, jak se později ukázalo, se nacházel ve velmi špatném technickém stavu. Nezbylo než bourat a přestavovat. Došlo i na původní podlahu, ve které vedly zrezivělé vodovodní trubky. Odstranila se,  vykopalo se zhruba 50 cm zeminy, sypal se štěrk, hutnilo se, zateplovalo. Nakonec se lila anhydritová podlaha, kterou jsme ještě rok nechali vysychat (jak se ukázalo, bylo to správně).

Potom jsme pozvali Ing. Josefa Mašteru, technika ze společnosti Uzin Utz Česká republika s.r.o. Ten proměřil vlhkost a pochválil, že je opravdu nízká. Společně jsme s pomocí vzorníku vybírali barevné kombinace. Základní barva byla jasná – shodná jako dlažba v chodbách, tedy šedá. Na několika místech jsme viděli ARTURO jednobarevné, ale to se nám vůbec nelíbilo. Takže co k šedé, jak ji oživit? Nejdříve jsme vybrali barvy našich firemních produktů – modrou a červenou. Zajeli pro jistotu do školicího centra společnosti UZIN, abychom se ujistili, že volba je správná. Nebyla. Zbylé dvě barvy se vyměnily tak, aby ladily s okolím – zahradou a stromy, které jsou vidět z oken a balkonových dveří. Vybrali jsme světle a tmavě zelenou. Následně nám ze společnosti UZIN doporučili šikovnou firmu, která má s litím podlahy ARTURO již letité zkušenosti. S ní jsme upřesnili plochu, domluvili se na ceně a termínu provedení.

 Samotný průběh a výsledek

 Samotná realizace probíhala tři pracovní dny. První den došlo ke kontrole povrchu anhydritové podlahy, utěsnění netěsností okolo stěn a celoplošné penetraci s Arturo EP6200. Druhý den se pracovalo ve dvou fázích. Nejprve se na podlahu nalila polyuretanová hmota ARTURO PU2030. Tu zručný řemeslník rovnoměrně rozprostřel do tloušťky cca 3 mm. Hned na to, co se ustálila hladina, vyrazil na čerstvě nanesený povrch v botách s dlouhými hřeby pan Pavel Šimůnek, šikovný a kreativní „floorstylista” s dvěma kyblíky PU roztoku. Jedem světle zelený a druhý tmavozelený. Od jednoho kraje místnosti postupoval k druhému a střídavě z obou kyblíků pomocí špachtlí lil na podlahu tenké pramínky, které v ní vytvořily čárovou strukturu patrnou z obrázků.

Nápad použít špachtle vyšlo z momentálního nápadu. Původně jsme totiž plánovali lít barvy z konvičky, ale s panem Šimůnkem jsme se shodli, že by výsledný efekt působil hrubě - tzv. „humpolácky“.

Třetí den řemeslníci podlahu celoplošně přelakovali vrchním transparentním protiskluzným nátěrem ARTURO PU7985. A výsledek? Určitě zaujme a je originální. Posuďte sami.

Objekt: Školicí centrum firmy VEGA společnost s ručením omezeným
Stavební chemie: ARTURO (EP6200 – základní stěrkovací nátěr, PU2030 – litá podlaha, zelené barvy RAL 6002 a RAL6018, PU7985 – vrchní protiskluzný nátěr)
Dodavatel stavební chemie: Uzin Utz Česká republika s.r.o.
Zhotovitel: Pyroex s.r.o.

Autor článku: Mgr. Helena Hejhálková

 

 

Downloads

Presse Stavebnictví a interiér 3/2018 PDF, 358 kb   download