Návod na čištění a ošetřování
ARTURO lité podlahy povrchově opatřené 1K PUR lakem

Zdůvodnění:
Správně prováděné čištění a údržba zajišťují vašim podlahám dlouhou životnost a udržují jejich užitnou hodnotu.

Preventivní opatření:
Velké množství běžných nečistot je možno zachytit instalací čisticí rohože u vchodu nebo vstupu do objektu. I tyto prostory je nutno zahrnout do běžného čištění.

Běžné pravidelné čištění:
Běžné čištění by mělo být prováděno v závislosti na stupni znečištění průběžně. Přitom je podlaha zbavena prachu a nečistot bez šmouh a zbytků. Toto čištění zároveň prodlužuje životnost podlahy. Díky obsahu hodnotných ošetřovacích komponentů jsou podlahy zároveň chráněny; v případě že tyto podlahy mají již první ošetření, prodlužuje se pravidelným čištění výrazně jeho účinnost.   

K pravidelnému běžnému čištění použijte zředěný prostředek RZ 181 Elastic Wischpflege v koncentraci ředění v poměru 1:200 s čistou vodou (= 50 ml na 10 litrů čisté vody). K nanášení používáme zaklapávacího držáku RZ Klapphalter s mopem s jemným vláknem RZ Feinfaser-Mopp.

Nanesený čisticí roztok necháme pouze vyschnout, nevytíráme.

Upozornění:
Změna v používání čisticího prostředku může mimořádné účinky ošetřování negativně ovlivnit.

Základní čištění:
V závislosti na zatížení a s tím spojeným stupněm znečištění je nutno v určitých časových intervalech provést základní čištění podlah. V závislosti na intenzitě zatížení a způsobu provádění běžného čištění můžeme toto základní čištění provádět v objektech v intervalech 12  - 18 měsíců. Základním čištěním odstraníme staré zbytky ošetřovacích prostředků, odolné nečistoty a jiné zbytky, které negativně ovlivňují povrchový vzhled podlahy.

K základnímu čištění použijeme zředěný prostředek RZ 150 Grundreiniger s čistou vodou v poměru od 1:10 až 1:20 v závislosti na stupni znečištění a zatížení podlahy. Tento základní čisticí prostřdek naneseme předepsaným způsobem na podlahu a necháme působit ca. 15 minut a následně podlahu okartáčujeme ručně nebo opracujeme jednokotoučovým strojem za pomocí červeného padu.
V případě velmi odolných nečistot můžeme použít prostředek RZ 150 Grundreiniger neředěný.

Vytvořenou lázeň s uvolněnými nečistotami vysajeme vysavačem pro mokré vysávání a podlahu následně důkladně neutralizujeme vodou a to do té doby, dokud není lázeň s nečistotami zcela odstraněna.

Odstranění skvrn a fleků, šmouh po gumových podrážkách:
Silně odolné fleky a šmouhy po podrážkách bot, které nelze odstranit běžným pravidelným čištěním, můžeme odstranit prostředkem RZ 190 Boden Fleckenlöser za použití hadříku nebo bílého/zeleného padu.
Pozor: tento prostředek odstraňuje i ochranný film.

Snažte se pokud možno odstraňovat skvrny okamžitě po jejich vzniku, protože se některé typy skvrn postupem času do podlahoviny „zažerou“ a pak je velmi obtížné tyto z podlahové krytiny bezezbytku odstranit. Po provedeném odstranění skvrn by mělo samozřejmě následovat základní čištění.

Předáním těchto informací o způsobu čištění a údržby splňuje podlahářská firma svoji povinnost informovat uživatele podlahové krytiny v souladu normy DIN VOB 18356/18365 „Parketářské/Podlahářské práce“. Platí uznávaná pravidla pro řemeslo a současný stav techniky. Dodržujte informace a doporučení pro zpracování výrobců podlahových krytiny.

Stav: 15. 9. 2012                                                              05                                                         
REV 2.0/05.2014VK